UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to) ->>
jestes tutaj:Start arrow Wszystkie artykuły arrow Prawdziwe zarobki prawników

www.prawo.akcjasos.pl

Prawo - kompendium wiedzy

JA slide show

Ostatnie wiadomości

Prawdziwe zarobki prawników PDF Drukuj Email
07.09.2009.
Będąc jeszcze w liceum wielokrotnie szukałem raportów płacowych dotyczących branży prawnej. Nie znalazłem żadnego aktualnego i pokazującego dobrze specyfikę zarobków wśród prawników. Tymczasem o zarobkach przedstawicieli zawodów prawniczych krążą legendy.


Do prawdziwych informacji próbują dotrzeć licealiści, którzy zastanawiają się czy „iść na prawo”, studenci szukający motywacji do nauki prawa rzymskiego, logiki czy procedur, jak również absolwenci prawa przygotowujący się do rozmowy o pracę w kancelarii. Ile tak naprawdę zarabiają prawnicy? Czy ekskluzywne samochody, którymi jeżdżą są „na kredyt”, czy może zostały kupione za miesięczną pensję? Czy każdy prawnik ma rezydencję jak Tom Cruise w filmie „Firma”?

Surfując po Internecie w poszukiwaniu zarobków prawników można natknąć się na następujące dane:
- „sekretarz sądowy 1100 zł”
- „prawnik w administracji publicznej – 1353 zł”
- „statystyczny notariusz zarabia 20 000 zł, a statystyczny komornik 45 000 zł”
- „ok. 42 000 zł (10 tys. dol.) - prawniczka w renomowanej kancelarii prawnej w Warszawie z dziesięcioletnim stażem zawodowym”

Jednak największe emocje wzbudza:

- „900 000 zł - odprawa głównego prawnika odchodzącego z firmy telekomunikacyjnej. Na stanowisku utrzymał się niecałe trzy miesiące.”

Odprawy, szczególnie w Spółkach Skarbu Państwa to bardzo ciekawa kwestia, ale o tym może innym razem.

Wracając do zarobków… Pierwszym problemem przy ustalaniu prawdziwych zarobków jest nieaktualność wpisu znalezionego w Internecie. Wiele z nich pochodzi z badań z 2002 r., potem zostały one przepisane w różnych artykułach i podpisane malutkim szarym druczkiem jako wyniki badań z lat 2004 lub 2005 roku.
Kolejny problem to podawanie raz płac netto, a raz brutto. Społeczeństwo zdecydowanie woli płace netto, czyli tą za którą można coś kupić w sklepie. We wszystkich oficjalnych raportach płacowych, wypowiedziach polityków i podczas rozmów o pracę podaje się płacę brutto. Z tego powodu ludzie dziwią się, gdy słyszą, ze średnia płaca w Polsce to ponad 3000 zł…oczywiście brutto. Prowadzi to m.in. do często absurdalnych oczekiwań finansowych studentów podczas szukania pierwszej pracy.

Jak więc wyglądają aktualne, prawdziwe zarobki prawników?

Po wywalczonych podwyżkach sędziowie sądów rejonowych zarabiają, zależnie od stażu pracy, od 6500 zł brutto do 8000 zł brutto (należy pamiętać, że nie płacą składki ZUS). W 2010 r. mają zarabiać od 7400 zł do 9150 zł (oczywiście może się zdarzyć, że kryzys pokrzyżuje te plany i politycy obniżą pensje wszystkim tylko nie sobie). Czy 7500 zł brutto (6000 zł „na rękę”) na początek to dużo? Moim zdaniem wystarczająco jak na początek. Należy pamiętać, że to bardzo odpowiedzialna praca, że sędziowie dużo pracują w domu. Sędzia musi również skończyć pięcioletnie studia prawnicze, dostać się na aplikację, na której jest wiele ciężkich egzaminów. Potem do trzech lata asesury i najwcześniej w wieku 29 lat Prezydent uściśnie mu rękę i wręczy nominację. Wreszcie młody sędzia będzie mógł... przeprowadzać 15 spraw w ciągu dnia w których np.: Pan Wiesław jechał po piwie rowerem wiejska drogą i on nie wiedział, że nie można, a poza tym on nie wiem o co się rozchodzi, bo to tylko jedno piwo było ;) Cóż… początki zawsze są trudne.
Prokuratorzy zarabiają w zasadzie tylko samo co sędziowie – mają to ustawowo zagwarantowane.

Statystyczny komornik w 2002 r. zarabiał 57 000 zł miesięcznie. Nie nastąpiły w tej kwestii znaczące zmiany. Zarobki komornika zależą od rewiru. Na terenach wiejskich zarobki są małe, ale jeśli w rewirze jest dużo firm, kopalni, szpitali to robi się ciekawie. Przychód (danych o dochodzie niestety nie sposób znaleźć – mówi się o 100 000 zł) w najlepszych rewirach potrafi wynieść 400 000 zł miesięcznie. Należy jednak odliczyć od tego bardzo duże koszty utrzymania kancelarii. Komornik nie musi jednak zarabiać 100 000 zł, żeby jeździć limuzyną (licytacje komornicze).
Referendarze sądowi, będący swego rodzaju dyplomowanymi urzędnikami sądowymi, również muszą odbyć aplikację. Zarabiają po niej ok. 4500 zł „na rękę”. Jako niewątpliwą zaletę ich pracy należy wymienić brak „nadgodzin”. Referendarz pracuje od 8 do 16 i nie spędza nad sprawami wieczorów i weekendów, co niestety jest wpisane w wykonywanie większości zawodów prawniczych, szczególnie zawodu sędziego.

Doradca podatkowy zarabia zależnie od stażu i rodzaju firmy na początek od ok. 2000 - 3000 zł na rękę. Bardziej doświadczony od 5000 zł w wzwyż.
Pragnąc rzetelnie przedstawić zarobki największej grupy prawników czyli adwokatów, radców prawnych i osób które nie ukończyły aplikacji (za to często posiadają kilka certyfikatów językowych, studia podyplomowe i odbyły różne szkolenia i kursy ) podeprę się opublikowanymi niedawno danymi z rekrutacji które opublikowała firma Hays.

Według opublikowanych danych zarobki co prawda spadły od 5 do 25%, ale i tak wypadają przyzwoicie. Prezentują się następująco:

- absolwent prawa zarobi w renomowanej kancelarii prawa gospodarczego 4 tys. – 6 tys. zł.
- młodszy prawnik dwu – cztero letnią praktyką i rozpoczętą aplikacją adwokacką/radcowską może otrzymać 4 tys. – 8 tys. zł.
- prawnik pracujący 5 – 6 lat otrzyma 9 tys. – 14 tys. zł,
- prawnik z m.in. 7-mio letnim doświadczeniem - 15 tys. – 30 tys. zł.
- prawnik w dużej korporacji z Warszawy (tzw. in-house) może liczyć na 10 tys.– 18 tys. zł brutto,
- szef departamentu prawnego w dużej korporacji zarabia 20 tys. – 40 tys. zł.


Dane te skomentował w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” z 11-08-2009 Rudolf Ostrihansky, partner zarządzający w kancelarii Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak.
„Absolwent świeżo po dyplomie w kancelarii w Warszawie może liczyć na 6 tys. zł pensji, ale poza stolicą 4 tys. zł to nie jest za mało – Młodszy prawnik dostanie 7 tys. – 10 tys., a nawet 12 tys. zł. Ale dobrego specjalisty z pięcioletnią praktyką nie znajdzie się za 9 tys., raczej za 14 tys. zł. Starszy prawnik z minimum siedmioma latami doświadczenia, samodzielny adwokat lub radca prawny, który organizuje pracę młodszym, utrzymuje kontakt z ważnymi klientami, jest rozpoznawalny na rynku jako dobry fachowiec, rzeczywiście może w Warszawie zarobić 15 tys. – 30 tys. zł.”

Najwięcej zarabiają tzw. „partnerzy”. Często są to profesorowie lub dr. hab. prawa, byli wysocy urzędnicy państwowi. Zawsze są uznanymi na rynku specjalistami z wieloletnią praktyką. Jakie jest ich wynagrodzenie? Portal karieraprawnika.pl prowadzony przez firmę rekrutacyjną BC Systems wskazuje na zarobki od 30 000 do 120 000 zł miesięcznie. Zdaniem Thomasa von Raeder z firmy Source rekrutującej prawników partner w dużej polskiej kancelarii może otrzymać pensje wysokości 40 000 zł. Wynagrodzenie dla prawniczej elity pracującej w największych międzynarodowych kancelariach jest 10 do 20 razy większe – ocenia von Raeder.

Dla tych, którzy zachwycili się wysokimi zarobkami najlepszych prawników, podam dla ochłody zarobki prawnika w urzędzie gminy. Zarabia on w granicach 1200 - 1400 zł na rękę.
I jeszcze dla porównania zarobki sędziów w Europie (na podstawie raportu sporządzonego przez Europejską Komisję ds. Efektywności Wymiaru Sprawiedliwości (CEPEJ) w 2004 roku).

Sędzia sądu rejonowego w Polsce zarabiał w 2008 r. ok. 11 300 euro brutto rocznie. Podobne zarobki są w Chorwacji i na Węgrzech. Więcej zarabiają sędziowie na Litwie (14 000 EUR) i czy na Słowacji (17 500 EUR). Znacznie więcej otrzymują sędziowie w Niemczech (38 000 EUR) i Austrii (41 300 EUR). Pierwsze trzy miejsca należą do Irlandii (125 000 EUR), Walii i Anglii (150 000 EUR) oraz Irlandii północnej w której sędzia otrzymuje wynagrodzenie w wysokości ponad 180 000 euro rocznie (15 razy więcej niż sędzia w Polsce !!!). Podkreślam, że mowa o sędziach zaczynających pracę. Sędziowie Sądu Najwyższego w Irlandii Północnej otrzymują rocznie 253 000 euro (87 000 zł brutto mies.).
Niektórzy powiedzą, że są tam wyższe koszty życia, ale Ci którzy spędzili przynajmniej parę miesięcy za granicą wiedzą, że to nieprawda i wiele rzeczy jest tam tańszych niż w Polsce. Ogólnie rzecz ujmując łatwiej jest odłożyć pieniądze za granicą.

Zarobki w branży prawnej cechują się ogromną rozpiętością. Młody prawnik zaraz po studiach często pracuje po 10 godzin dziennie i nie dostaje za to nawet złotówki, a jego kolega z roku może zarabiać w tym czasie 5000, a nawet 7000 zł miesięcznie. Wszystko zależy od doświadczenia zawodowego, odbytych kursów specjalistycznych, studiów podyplomowych, znajomości języków obcych i ocen na studiach. Studia prawnicze co roku kończy kilka tysięcy osób. Wielu po studiach wybiera lub z powodu niewystarczającej wiedzy i braku doświadczenia jest zmuszona do pracy po branżą. Większość absolwentów, która w już w okresie studiów, czy to dziennych (odbywając praktyki co wakacje) czy zaocznych (godząc studia z pracą w branży prawnej) zdobyła jakieś doświadczenie zawodowe z reguły daje sobie radę w życiu i zarabia przyzwoite pieniądze. Duże zarobki i cenioną pozycję na rynku osiąga niewiele osób, ale prawdziwi prawnicy, w szerokim tego słowa rozumieniu, zawsze i wszędzie dadzą sobie radę – jeśli nie pracując w kancelarii to zostając wysokimi urzędnikami państwowymi, angażując się w politykę, przechodząc do biznesu czy zakładając własną firmę. Warto się również zastanowić czy oby na pewno najważniejsze jest to czy zarabia się 10 000 czy 100 000 zł miesięcznie czy może jednak np.: lepiej pracować na pół etatu za przyzwoite pieniądze, a na drugie pół służyć bezpłatną pomocą potrzebującym i mieć czas dla rodziny i na czerpanie radości z życia :) .


autor: Tomasz Kacprzak

 Bądź pierwszym który skomentuje
RSS komentarzy

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Proszę zaloguj się lub zarejestruj.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
Polska adaptacja JoomlaPL.com Team
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Online

nie ma użytkowników online

R e k l a m a

Statystyka


Reklama

Videoprawo

Polub nas

Współpraca


zg11

Media

Pliki
Galeria